Nezařazené

Jak na daně při obchodování s elektronikou a provozování hostingu?

Pustili jste se do obchodování s notebooky, telefony, servery, grafickými kartami či do prodeje dnes populárních minerů? Součástí podnikání na poli moderních technologií je téměř vždy nějaká zahraniční transakce, protože při nejmenším aspoň váš dodavatel bude buďto z Číny nebo Ameriky. Ruku na srdce, přemýšleli jste dřív, než jste po hlavě skočili do byznysu, jak budete řešit daně? Jde-li jen o nákup a prodej v tuzemsku, jistě to nebude složité, ale co když se ozve zákazník ze zahraničí a vy si ho pochopitelně budete chtít udržet, ba dokonce se rozhodnete své služby v zahraničí taky poskytovat? A víte, jakými daňovými pravidly se řídí hosting, jehož servery jsou fyzicky v ČR, ale využívají jej opět zahraniční klienti? Otázek je víc než dost, a tak si na některé pojďme společně odpovědět.

Stát se plátcem DPH, či nikoli?

Je-li vaše firma úplným nováčkem na daňovém poli, určitě ta nejlepší možná věc, kterou můžete udělat, je navštívit daňového poradce. Možná to vypadá, že po vás chci, ať si stáhnete kalhoty, když brod je ještě daleko, ale tak to není. Když se v účetnictví a daních vůbec nevyznáte, jen poradce vám řekne, jak váš byznys správně odstartovat. Jedna z důležitých otázek je, stát se plátcem DPH, nebo ne? V případě, že to nejsou jen vaše ambice dostat se na mezinárodní trh, ale zároveň se bez něj doslova neobejdete, pak se určitě plátcem DPH staňte dobrovolně. Vaše společnost díky tomu bude osvobozena od DPH nejen v rámci EU. Trochu papírování a trpělivosti v začátku se vám do budoucna vyplatí. Navíc i v tomhle ohledu vám daňový poradce dokáže pomoci nejen dobrou radou, ale i konkrétními kroky a postupy v byrokracii, společnost pro vás založí takříkajíc na klíč.

Proč chtít offshore společnost?

Další zajímavá otázka vyvstává, má-li váš byznys plán už v plenkách takový potenciál a touhu zacílit na trh do všech koutů světa, otázka zní, kde má mít společnost sídlo? Ruku v ruce se sídlem totiž jdou i daňové zákony. Vaše firma se bude řídit zákony země, kde má sídlo, i když její převážné působení bude v jiné zemi. Daňové poradenství vám v případě tohoto rozhodujícího kroku opět dokáže pomoci i se založením firmy v jiném státě a s objasněním daňové legislativy v té či oné zemi. Na offshore společnosti se automaticky vážou i tzv. daňové ráje, respektive výhoda paušálních daní. Zkušený a dobrý poradce vám musí umět zodpovědět všechny vaše otázky ohledně této tématiky, popřípadě vám sám doporučí, bude-li tento krok pro vás vhodným řešením.

Účetnictví je živý organismus a vyžaduje individuální přístup

Když se řekne účetní, většina z nás si vybaví nepříjemnou paní ze mzdové účtárny, které chybí flexibilita, bystrost a vynalézavost. Bohužel takové účetní skutečně v praxi nacházíme. Byť se práce účetních může zdát nudná, plná stále se opakujících účtů a stran má dáti a dal, není účetní jako účetní. Ve směs se od sebe liší tím, že jeden rutině opakuje vyžadované akce a druhý tvoří účetnictví na míru vaší firmě. Takže dobrý účetní chce víc než faktury a doklady, chce poznat způsob, styl a směr vašeho podnikání. Jen tak bude schopen optimalizace daní. Daňový poradce musí mít za cíl jediné, ušetřit vám peníze bez porušení zákonů.

Společnosti a koncernové vztahy

Říká se, že mít společníka ve firmě je leckdy horší než manželství. Vše klape skvěle, dokud nepřijde rozvod. Dělení společnosti mezi společníky, přeměna struktury podniku na akciovou společnost, prodej podílu či nastavení koncernových vztahů zamotá nejednomu hlavu. I zde se veškeré úkony promítají nejen do účetnictví, ale i do daní. Každý krok tedy musí být ošetřen právní smlouvou a zároveň musíte myslet na daňový dopad těchto změn. Koncernové vztahy lze nastavit tak, aby bylo daňové zatížení v optimální výši. Opět musí daňový poradce přistupovat k problematice individuálně. Neplaťte víc, než musíte, nechte si zavčasu poradit a nebojte se i po několika letech svého daňového poradce změnit, pokud vám nevyhovuje jeho přístup.

 

Rate this post

Zanechat odpověď