Internet

Česko by společně s Izraelem mohlo pronikat na třetí trhy

Z nějakého důvodu se nám v posledním roce dařilo ve spolupráci s Izraelem. Odborníci teprve analyzují, co za to může, ovšem čísla mluví jasně. Český export do Izraele vzrostl meziročně o 58 % a cifry budou nejspíš nadále stoupat. Podle advokáta Pavla Smutného, prezidenta Česko-izraelské obchodní komory, je na čase začít s touto zemí počítat jako s rovnocenným obchodním partnerem.

Izrael má podle všeho pro ČR dveře otevřené. Jako velmi vstřícné gesto je vnímáno dodání špičkového radarového systému, který jsme koupili za miliardy. Izrael jej z bezpečnostních důvodů a z hlediska vojenského tajemství neprodá každému. My na to právo máme nejspíš i proto, že se na něm podílí pardubická společnost Retia a tamní univerzita. V Izraeli využívají i naše automobily Tatra.

Měli bychom se spojit a vydat se na třetí trhy

Izraelská společnost Teva je u nás 14. největším plátcem DPH. Česká firma Meopta Přerov dělá čtvrtinu obratu v Izraeli. Navzájem pomáháme svým ekonomikám, tak proč neposunout vzájemnou spolupráci ještě na vyšší úroveň? JUDr. Pavel Smutný vidí potenciál právě ve spojení sil a působení na třetích trzích. Podle něj bychom společně mohli proniknout zejména do zemí Afriky a jižní Asie, v nichž už my nebo Izrael nějaké kontakty máme.

Izraelce zajímá byznys, ne kravata

Advokát Pavel Smutný dodává, že v Izraeli je zajímá co, kdy, jak a za kolik bude. Na schůzku v Tel Avivu není ani nutné brát si kravatu. Češi by se podle něj taky měli naučit, že Izrael už dávno není válečná ekonomika potácející se někde na Blízkém východě. A že o tom musí vědět své, protože prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory je už od roku 2009. Kromě toho je tento majitel advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný rovněž prezidentem nadace Bohemian Heritage Funda a členem několika významných kulturních organizací. Sám se snaží zasloužit o rozvoj kultury na našem území.

Rate this post

Zanechat odpověď